A Breakdance egy dinamikus stílusú tánc, amely a 20. század végén, a '70-es években megszületett Hip-Hop kultúra része. A mára már rendkívül összetett tánc szülőhelye New York City déli részén fekvő Bronx Harlem (Break) valamint Amerika nyugati feléről Los Angeles (Popping). A tánc később fantáziadús előadók mozgáselemeivel egészült ki. Ősi eredete a 16. századi Brazil-Afrikai kultúrából származó Capoeira amely a rabszolgák körében kialakult afro-amerikai népi tánc. Számukra a kűzdelem nem, csak a tánc és az éneklés volt megengedve, igy a táncot használták az egymás elleni kűzdelemhez.
A BreakdancehHárom fő alapelemből áll, a (1) táncból /Uprock/, a (2) Break-ből (Akrobatikus elemek/ és a (3) Popping-ból /Hullámok és Robot/. További stílusok is társultak hozzá, a Locking, Tutting, Boogaloo, Uprock és Liquid amelyek azonban nem azonosak a Breakdance-el, bár sokszor összeolvadtak vele. A legjobb táncosok saját stílust fejlesztettek ki, amely csak rájuk jellemző.
A Breakdance azonos továbbá a 'B-Boying', a 'Breakin' és a 'Rockin' kifejezésekkel.
Break
A Breakdance egyik alapeleme, New York-ból származik. Kezdetben 'Rocking'-ként is hívták.
Egy másik jelentése a Break zene során létrehozott Break, amelyet D.J. Kool alkalmazott először, megreformálva ezzel a klubzenét.
Boogaloo = Popping = Electric Boogie
A nyugati parton megszületett tánc, amely semmiképpen sem azonos a hagyományos Breakdance-el. A Boogaloo a Funky tánc elemeiből született és a Hip-Hop kultúra részeként párhuzamosan futott a New York-i tánccal.
Electric Boogie
Robot-ként is emlegetett tánc amely szintén a hatvanas évek végén alakult ki, de világsikerét Michael Jackson hozta meg az amerikai TV-ben bemutatott 'Dancing Machine' számával.
Strobing - stroboszkóp technika
A Popping tánc kialakulásakor kezdték használni a klubok a stroboszkóp lámpákat. A stroboszkóp gyorsan villogó, éles fény, hatására a tánc szaggatott hatású (mintha kockánként léptetnénk egy filmet). Igen látványos effekt. Sajnos egy meghatározott frekvencián könnyen epilepsziás rohamot okozhat az ebben szenvedő betegeknek.
Táncosok
B-Boy
A B-Boy maga a breaktáncos. A 'Breaker' megnevezés ugyanazt jelenti. A B-Boy Crew azaz a táncos csapatok a Hip-Hop partik legfontosabb résztvevői. A 60-as évek végén és a 70-es évek elején New York-ban jelennek meg az első B-Boy-ok a New York-i a gettók utcáin. A szó eredete D.J. Kool-tól származik 1969-ből. Az első B-Boy csapat a Zulu Kings. A leghíresebb B-Boy-ok közé tartozott Crazy Legs, Spy, Clark Kent és Nogga Twins.
B-Girl
A B-Girl a breaktáncos lányt jelenti. Az első B-Girl Bunny Lee a Rock Steady Crew tagja. További híres B-Girl Baby Love, Roc-a-fella, Asia-one, Suga Pop. A B-Girl korábban (a '60-as évek végéig) azokat a lányokat jelentette, akiket a bárokban a férfiak 'kibéreltek' egy italra, és gyakran egyéb szolgáltatásokra.
A Break zene
Break
Mi az ami elsősorban jellemzi az igazi és hamisíthatatlan Break zenét? Hát maga a Break, azaz a zene instrumentális, vagy dobkiállásos része. Ilyenkor csak a dob, vagy csak a dallam szól, nincs sem basszus, sem akkordok, sem ének. A legtöbb break zene kétharmada, vagy akár háromnegyede is lehet ilyen break szekció, amelyek a korongokon jól láthatók.
A Hip-Hop zenében a rövid kiállást ahol általában csak a dob szól 'The Drop'-nak hívják.
David Toop (1991) zenetörténész szerint a Break eredete igen távolra nyúlik vissza. Már a XX. század elején voltak olyan dalok (Buck Dancers Lament), melyek 2 negyedes Break-et tartalmaztak minden 8. ütemben.
A scratch (a lemez ütemes ráncigálása) már a D.J.-k találmánya. A zenére hatással volt az elektronikus hangszerek fejlődése, amely főleg az electric boogie számokban tükröződik vissza.
A legtöbb diszkó lemez már tartalmazott Break-et, ezzel segítették hogy a D.J.-k könnyebben keverhessék a számokat egymásra. Zeneileg a Funky és a Soul zene alapjaira épül.
A Break Beat
A Break Beat egy dob-loop, azaz csak dobokat tartalmazó zenei rész. Eredetileg a Soul lemezeken volt megtalálható és a ritmikus Hip-Hop énekekhez használták. D.J. Kool volt a Break Beat igazi feltalálója.
Mi is az a Break Dance, és milyen hatással volt az országunkra? A Break körülbelül a 60-as években jelent meg Amerikában, még pontosabban New Yorkban, és Los Angelesben volt jelen leginkább. A Break-re, "csecsemő" korában inkább az "össze-visszaság" volt a jellemző, ez alatt azt értem, hogy nem is igazán tudták az ezt művelők, hogyan is kéne mozogni, elkezdeni, és befejezni. Így lassan kialakult egy lépések sorozatából álló technika, melyet később Uptown Uprocknak neveztek el. Ezzel kezdték, majd egy ugyan csak látványos, figurás befejezéssel zártak, melyet Freeze névre kereszteltek. Persze több féle ilyen "fagyást" találtak ki. Majd kezdődött Amerikában, New Yorkban a break korszaka. A kezdetekben még nem volt ilyenszínes, elemekben gazdag a Break, ugyanis akkor találtak ki mindent. Akkoriban a rock steady, (mostanában inkább padló rocknak hívják) helikopter, derékcsavar, és egy-két helyen már a fejenforgás is feltűnt. Bár a mostani USA-ban még mindig ez a menő, Európában tombolna
Mi is az a Break Dance, és milyen hatással volt az országunkra? A Break körülbelül a 60-as években jelent meg Amerikában, még pontosabban New Yorkban, és Los Angelesben volt jelen leginkább. A Break-re, "csecsemő" korában inkább az "össze-visszaság" volt a jellemző, ez alatt azt értem, hogy nem is igazán tudták az ezt művelők, hogyan is kéne mozogni, elkezdeni, és befejezni. Így lassan kialakult egy lépések sorozatából álló technika, melyet később Uptown Uprocknak neveztek el. Ezzel kezdték, majd egy ugyan csak látványos, figurás befejezéssel zártak, melyet Freeze névre kereszteltek. Persze több féle ilyen "fagyást" találtak ki. Majd kezdődött Amerikában, New Yorkban a break korszaka. A kezdetekben még nem volt ilyen színes, elemekben gazdag a Break, ugyanis akkor találtak ki mindent. Akkoriban a rock steady, (mostanában inkább padló rocknak hívják) helikopter, derékcsavar, és egy-két helyen már a fejenforgás is feltűnt. Bár a mostani USA-ban még mindig ez a menő, Európában tombolnak a különféle elemek. New York diszkóiban akkoriban 2 banda uralta a táncparkettet: a Rock Steady Crew, és a Dynamic Rockets.
Nem sokkal később a Break elérte a másik kontinenst is. Itt azután történtek az események! Németország, Ausztria, majd ezek hatására Magyarország is bejelentkezett. A 80-as éveket a Break időszakának is nevezhetnénk Magyarországon! Csak úgy tolongtak a B-boyok (Break táncos srácok), és a B-girl-ök (Break táncos csajok) a különböző versenyeken. Majd egyszer valami végeszakadt, és Magyarországon majdnem 10 évre elhallgatott teljesen a Break tánc. Itt említeném meg azt az egyetlen csapatot, mely ha csak kicsit is, de életben tartotta Magyarországon a Breaket. Ez pedig nem más mint az ENEMY SQUAD, mely máig aktív csapat, bár már csak hárman vannak.
A Break a 90-es évek közepe tájától újra megjelent az országban. A régi haverok újra összeálltak, és azóta hullámként terjed az országban! Rengeteg csapat alakult, köztük például a Dynamic Freeze, a Suicidal Lifestyle, még egyenlőre fejlődés alatt álló B-boys Crew, na meg a Lehel-téri srácokból a 5 Wizzards, bár ez utóbbi már felbomlott. Mostanra már rengeteg elem, figura létezik, átigazolt egy pár a tornából is, és ha már a figurákról volt szó, ime itt van egy pár:
- talán a legismertebb mindközül a helikopter, melynek sok fajtája van.
- a fejenforgás, melyet szintén lehet figurázni.
- a korona, bár ez is hasonlít a helikopterre.
- derékcsavar
- fejcsavar, bár ez is hasonlít a derékcsavarhoz, végül is ugyanúgy működik, csak a fejünk a földön van.
- karonforgás
- kézenforgás
- kézen pattogás
Az akrobatikusok közé tartozik:
- halál szaltó
- hátra flikk
- hátra szaltó
- És végül a Thomas-kör, melynek rengeteg neve van, többek között: olló, tornász kör, a fent említett Thomas-szóló, stb...
A Breakhez tartozik még a Locking, mely végül is ritmusra való táncolást tartalmaz, az Electric Boogaloo, mely robot mozgáshoz hasonlítható, de mint néhány Break elemnek, ennek is több fajtája van! Illetve van egy bizonyos párbaj tánc, melyet egymással szemben nyomnak a B-boyok, ezt szintén Uprocknak hívják. A Break tánc párbajok nagy számba mentek, és mennek Amerikában, illetve itthon is. Adva van két csapat, a létszám nem lényeg (bár van ahol az!), egyébként ez felfogható egy licit versenynek is, ugyanis mondjuk bemegy középre egy Breakes, csinál valamit, majd mikor befejezi, és kijön a térről, bemegy az ellenfél táncosa, és ugyanazt megcsinálja, csak jobban, és többet. A "harc" egészen addig tart, amíg az egyik csapat csinál egy olyan figurát, melyet a másik csapat nem tud túlszárnyalni! Ekkor nyert az a csapat aki csinálta az említett figurát!A Break tánc lényege: a gyorsaság, ügyesség, a figura, illetve annak nehézsége. Tehát van egy alap, amely általában egyforma, és ugyanúgy tanulják, de ami ez után következik, az már egyéni! Erre az alapra mindenki a saját kútfejéből épít rá, mindenki máshogy és ebből alakulnak ki az egyéni stílusok! A Break egyik (mondhatni) alapja a zene. Zeneileg a Break zene lehetne a techno elődje. Ez alatt értem a Breakbeat, Electric Funk zenét, de idetartozik még a Rap, a G-Funk, Funky, és a Jazz is! Nagyjából ezekből áll a Break zene. Példaként szolgáljanak az Old School, és New School zenekarok:
- Afrika Bambaataa
- Pow Wow
- Grandmaster Flash & Furious Five
- Duke Bootee & Melle Mel
- Ice T & Chris "The Glove" Taylor
- Newcleus
- Twilight 22
- Herbie Hancock
- The Egyption Lover
- Niggers With Attitude
- Run DMC
- The World Class Werckin' Crew
- Public Enemy
- LL Cool J
- és persze James Brown, stb...
Nos, nagyából ennyit a zenéről, mely nélkülözhetetlen a Break Dance számára. Hogy Magyarországról beszéljek egy kicsit, nagyon jó Breakeseket nevelt, és nevel, ez látszik, és látszódni is fog, sőt ezt az eredmények is mutatják! Például ott van az Enemy Squad. Ugyebár egyik tagja F.Z., aki világbajnok, azután egy N.Zs., aki Európa bajnok, egy Sz.G. akinek elismerten a világon a legjobb, legszebb a koronája, na meg egy 2. helyezet Európa bajnok F.Sz., és egy másik csoport, a Suiciad Lifestile 2. helyezet lett a nemzetközi Battle Of The Year-en, és így tovább! Szóval ez a kicsi ország azért ott van az élvonalban! na és persze ott vannak az amatörök, kik nem annyira jól nyomják a témát, de az elszántságuk hatalmas, s hát senki sem született profinak. Ha csak a nagyobb városokban jártok, látogassatok el például a Hősök terére, ahol 100%, hogy látsz breakeseket!
Manapság egyre több tánciskola van, ahol a táncok között megtalálható a hip-hop és a break tánc is!
Egyszóval, csavarjátok fel a szönyeget, fujjátok be a parkettát szilikonnal, vegyetek fel olyan cuccot, melynek nem árt egy kissebb lyuk, aztán kezdjétek el nyomni! De egy jó tanács, mindenki csak a saját erőhatárain belül tűzzön ki célokat, mert könnyen kéz-, láb-, de gerinctörés is lehet a vége!
Történet
Mielőtt rátérnénk a verseny részletes információira, szeretnénk néhány dolgot előzetesként magáról a Break táncról és mivel a rendezvény szegedi vonatkozású a helyi szubkultúra kialakítóiról és röviden a jelenlegi helyzetről is írni néhány szót. Ezt azért tartjuk fontosnak, mert reményeink szerint nem csupán táncosok, hanem érdeklődő felnőttek, fiatalok és gyerekek egyaránt felkeresik ezt a weboldalt és ellátogatnak majd a rendezvényre is. Nekik szeretnénk ezzel a kis írással tájékoztatást nyújtani és egy pozitív képet kialakítani magáról a Breakről. Ezáltal reméljük, hogy nemcsak fejükön pörgő suhancokat látnak a táncosokban, akik törik-zúzzák magukat, mégse éreznek túlzott fájdalmat. Így talán beáll az emberekben egyfajta szemléletváltás ezzel a szubkultúrával és főleg művelőivel szemben.
Kezdjük a legelején:
Egészen az 1960-as, ’70-es évekig kell visszamennünk az időbe, méghozzá Amerikába, New Yorkba. Itt kezdődött minden! Konkrét nevekkel sajnos nem tudunk szolgálni, mivel ezt nemcsak úgy kitalálta, XY és oktatni kezdte, hanem a tánctermi műfajokkal ellentétben itt a helyi összeverődött utcagyerekek kezdtek mozogni a vállukon hordott magnó zenéjére.
A táncban mindenkinek megvolt a saját stílusa, persze kialakultak fix lépések és mozdulatok amiket átvettek egymástól, de nem teljesen leutánozták, hanem átültették saját mozgáskultúrájukba és mindenki kedve és ízlése szerint alakítgatták. A break táncnak tehát akkor és most sem volt kimondott fizetett edzője, oktatója. Mindenki segíti a másikat, de főként saját erejéből, szorgalmából és kitartásából gyarapítják a breakesek tudásukat. Akkoriban persze kevesebb elemből állt a tánc, mint ma, de ők tudták hogyan kell igazán jól mozogni a zenére, nemúgy, mint sok mai breakes akik elfelejtették, hogy ez a műfaj: TÁNC! Sajnos rengeteg ember van manapság , akik néha szó szerint két lépés után elkezdenek erőelemeket, ugásokat stb.-t csinálni és a zenét szinte nem is hallják! Igen, az „ősöktől” mindig lehet még sok mindent tanulni.
Szegedi break kialakulása:
Körülbelül az 1985-86-os évekre tehető vissza, de az ekkori táncosokat szinte senki nem ismerte. Ezt követően 1991-ben megalakult az első olyan igazi csapat, amely hihetetlen eredményeket ért el. Ők a Suicidal Life Style (SLS: Öngyilkos életmód). Nevüket sajnos csak a breakesek ismerik, de nemcsak Magyarországon, hanem az egész világon! Sőt, nem egyszerűen ismerik, hanem elismerik ezt a már legendává vált csapatot.
Szeged lakói sokszor láthatták őket az Árvízi emlékműnél és a Nagyáruháznál, ahonnan sokszor elzavarták őket, de ha egyszer a teremhiány örökös probléma, az utca mindig kéznél (és lábnál) van. Pedig ha tudnák, hogy micsoda eredményeket értek el!
Néhány lényegesebb eredmény:
-1995-a Magyar Bajnokságon 1. helyezést értek el.
-1998-ban már komoly eredményeket szereztek külföldön is és elindultak a break tánc legnagyobb világversenyén a Battle of the Year-en (BOTY) és 4. helyen zártak. Érdekes módon, ugyanebben az évben New Yorkban, megnyerték az Apollo színház tehetségkutató versenyét.
-1999-ben viszont megtörtént az amiről illő lenne az országnak (és nemcsak a táncosoknak) tudni: az első helyért folyó párbajban győzelmet arattak Amerika csapatával szemben a BOTY-on! Ez volt a legsikeresebb évük, hiszen minden versenyt megnyertek, amin elindultak! Külföldön is folytatták e „jó szokásukat”.
-2000-ben megnyerték a U.K. B-boy Championship-et. Ami szintén egy világméretű, jelentős bajnokság. Továbbra is maradjunk ennél az évnél, ugyanis nagy meglepetés érte a fiúkat: levelet kaptak Los Angeles-ből, hogy megkapták az „Év legjobb felfedezettje” díjat!
Dióhéjban ennyit az eredményekről, amikről a hétköznapok emberei mit sem sejtenek. Pedig, ha végiggondoljuk hány ilyen magyar táncos vagy sportoló ért el ilyen esetleg ehhez hasonló eredményeket?!
Ma a fiúk Szombathelyen élnek. Odaköltöztek, hogy könnyebb legyen átjárni Bécsbe, ugyanis az ottani utcatáncból keresik kenyerüket.
A mai helyzet:
A problémák, főként a termekkel kapcsolatban semmit sem változtak. Itt megjegyezném szüntelen várják és szívesen fogadják az esetleges felajánlásokat, támogatásokat.
A helyzet ellenére a lelkesedés töretlen és ma is még sok fiatal táncol Szegeden. Kimagasló eredményeik még egyenlőre nincsenek, de még bőven van idejük, hiszen tényleg elég fiatalok és még rengeteg verseny vár rájuk.